Chytrá klika H21 nyní za akční cenu 2799 Kč

Jak na chytrou domácnost aneb Kde vlastně začít?

S chytrou domácností můžeme prožívat to, o čem se nám ještě před pár lety mohlo jen zdát. Na dálku ovládat světla, v telefonu kontrolovat návštěvy, které stojí u dveří nebo sledovat spotřebu energie pomocí aplikace. Chytrá domácnost zkrátka nabízí absolutní uživatelské pohodlí. Jak ji začít budovat?

První kroky k cestě za chytrou domácností

Jak na chytrou domácnost aneb Kde začítMožná, že už sníte o tom, jak z pohodlí pohovky ovládáte spotřebiče ve vlastní domácnosti. Prvním krokem k vybudování chytré domácnosti je vlastnit chytrý telefon, na kterém bez problému poběží aplikace, díky kterým je možné takovou domácnost ovládat. Inteligentní domácnost je ale možné řídit i z počítače nebo tabletu. V dalším kroku je dobré dopodrobna promyslet, co všechno chcete zautomatizovat či na dálku ovládat. Výhodou ale je možnost dovybavit chytrou domácnost smart systémy postupně. Zatímco nejčastěji se možná ve spojitosti se smart bydlením dočtete o automatickém spínání i vypínání topení a stahování žaluzií, součástí chytré domácnosti mohou být i zvonky, kamerové systémy nebo prvky chytré zahrady. Výsledkem promyšlené instalace systémů chytré domácnosti může být bezpečný, úsporný a pohodlný domov, ve kterém je radost žít.

Žijte pohodlně a ušetřete

young-woman-using-home-technology (2)Kromě komfortního ovládání domácnosti je to i úspora energií, co mnohé přesvědčilo, aby se k postupnému budování chytré domácnosti rozhodli. Se systémem smart bydlení je možné propojit jak osvětlení, tak zásuvky, vytápění, žaluzie nebo dokonce kliky a zámky u dveří. O těch se můžete více dočíst v článku Proč si pořídit chytrou kliku. Jak ale pomocí podobných vychytávek můžete ušetřit? Primárně jde o to, že předem nastavené časové programy zajistí pravidelný chod některých činností jen tehdy, kdy jsou skutečně potřeba. Odchodovým tlačítkem zase můžete hbitě odpojit od napájení vše, co by mohlo způsobit jakékoliv nebezpečí. Podobně můžete na dálku vypnout i chytré zásuvky, jejich bonusem je navíc hlídaní spotřeby energie a její podrobný přehled. Pro nadšence do moderních technologií je tak chytrá domácnost bezesporu tím pravým ořechovým. Pokud ale stále nevíte, zda se vám investovat do podobných systému vyplatí, začít můžete pozvolna – třeba s chytrou žárovkou. Pomocí aplikace ve vašem mobilní zařízení pak můžete snadno nastavit její jas i barvu svícení nebo přednastavit časový plán pro úsporu energie. Žárovku je ale možné používat i jako žárovku k běžnému svícení. I když tak nemusíte vybavit celou domácnost chytrými prvky najednou, věřte, že u jedné žárovky dost možná neskončíte.