Sleva až 30% na všechny chytré zvonky

WiFi síť 2.4 GHz vs 5 GHz a chytrá domácnost

closeup-wifi-router-man-using-smartphoneChytré domácnosti se stávají stále populárnější a s tím roste i důležitost připojení všech našich zařízení k internetu, aby spolu efektivně komunikovali. Jedním z nejdůležitějších aspektů chytrých domácností je správné nastavení WiFi sítě, která propojuje všechna zařízení a umožňuje jejich ovládání prostřednictvím aplikací jako Tuya Smart, Smart Life a TTLock. Produkty propojené s těmito aplikacemi fungují na frekvenci WiFi 2,4 GHz.

WiFi síť může být provozována na dvou různých frekvencích: 2,4 GHz nebo 5 GHz. To, na jaké frekvenci aktuálně funguje daný WiFi router určuje jeho aktuální vnitřní nastavení. Většina nových routerů je schopná automaticky fungovat v obou frekvencích. Starší routery podporují pouze frekvenci 2,4 GHz. Pokud pořizujete nový router, zaměřte se na to, aby měl označení „dual band“, což v praxi znamená podporu obou frekvencí.

Základní rozdíly mezi  WiFi sítěmi na frekvenci 2,4 GHz a 5 GHz

        1) Frekvenční rozsah a kanály

Frekvenční rozsah 2,4 GHz je nižší než u 5 GHz. To znamená, že má méně kanálů a více zařízení sdílí stejný prostor. Naopak, frekvenční rozsah 5 GHz nabízí více kanálů a méně překrývání mezi nimi.

        2) Rychlost přenosu dat

Rychlost přenosu dat je u WiFi sítě na frekvenci 5 GHz vyšší než u 2,4 GHz. To se může stát důležitým faktorem pro streamování videa nebo hraní online her ve vaší domácnosti. Na vytvoření dobře fungujícího ekosystému chytré domácnosti však postačí frekvence 2,4 GHz.

        3) Dosah signálu

WiFi síť na frekvenci 2,4 GHz má delší dosah než síť na frekvenci 5 GHz. To znamená, že signál je schopen pronikat lépe zdmi a dalšími překážkami ve vaší domácnosti. Tento faktor je pro ekosystém chytré domácnosti velice důležitý. Dá se totiž předpokládat, že vaše SMART zařízení nebudou vždy umístěna hned vedle routeru. 

chytra domacnost2

Výhody WiFi sítě na frekvenci 2,4 GHz

  • silnější průnik stěnami a překážkami a větší dosah
  • vysoký počet podporovaných zařízení aplikacemi Tuya Smart, Smart Life a TTLock

Nevýhody WiFi sítě na frekvenci 2,4 GHz 

  • nižší rychlost přenosu dat (pro fungování chytré domácnosti plně dostačující)
  • riziko rušení kvůli přeplnění kanálů
  • možnost interferencí s jinými elektronickými zařízeními

Výhody  WiFi sítě na frekvenci 5 GHz 

  • vyšší rychlost přenosu dat
  • menší náchylnost k rušení

Nevýhody WiFi sítě na frekvenci 5 GHz

  • kratší dosah signálu
  • slabší průnik stěnami a překážkami
  • absence kompatibility s chytrou domácností

Jak tedy změnit frekvenci WiFi na vašem routeru?

Toto lze v provést v interním nastavení každého routeru. Pokud jste technický typ a v interním nastavení routeru jste jako doma, pak to pro vás nebude problém. Pokud je pro vás interní nastavení routeru velkou neznámou, doporučujeme vzhledem k širokému množství typů routerů na trhu, kontaktovat vašeho poskytovatele internetu, který vám poskytne detailní návod přesně pro vaše zařízení.