Chytrá klika H21 nyní za akční cenu 2799 Kč

Solární/Klasické powerbanky – test a jak správně vybrat

PowerBanka_batoh_1200X1200Powerbanky jsou skvělým pomocníkem všude tam, kde není po ruce zásuvka. Na trhu je nespočet typů, v zásadě však můžeme rozdělit powerbanky na 3 základní skupiny: 

1) Solární powerbanky
2) Klasické powerbanky
3) Nabíjecí stanice

1) Solární powerbanky

Powerbanky se v poslední době staly běžnou výbavou mnoha domácností. Ale i ony potřebují pro získání energie zapojit do zásuvky. Co dělat, když se ocitnete někde, kde k zásuvce není přístup? Pro takové případy je solární powerbanka skvělým pomocníkem. Obrovská výhoda solární powerbanky je, že k získání potřebné energie poslouží i solární paprsky. Solární powerbanky jsou tak ideální při outdoorových aktivitách, jako jsou např. turistika, camping, cyklistika atd., kde fungují skvěle například jako solární nabíječka na mobil. Jejich další výhodou je potom i fakt, že výrobci již počítají s využíváním powerbank venku, a proto jsou často odolnější vůči prachu i hrubšímu zacházení (samozřejmě s rozumem, před poškozením neopatrnou manipulací nezachrání ani gumové pouzdro).

Jak správně vybrat solární powerbanku?

Na trhu se objevuje stále větší množství těchto produktů. Jak z nich ale vybrat tu nejvhodnější a na jaké vlastnosti se zaměřit? V první řadě je třeba si uvědomit, za jakým účelem chceme solární powerbanku využívat a jak často ji budeme chtít používat. Pokud chceme jednou za čas alespoň částečně nabít telefon a počítáme s tím, že na nabíjení potřebujeme dostatek času, pak bude stačit powerbanka s kapacitou kolem 10 000mAh. Pokud chceme nabíjet pravidelněji, je dobré se poohlédnout po produktu s kapacitou kolem 20 000mAh a vyšší.

Za jak dlouho se nabije solární powerbanka?

powerbankaZde je třeba si uvědomit, že délka nabíjení solární powerbanky záleží na mnoha faktorech. Solární powerbanka čerpá energii ze slunečního svitu, jehož intenzita se mění nejen v ročních obdobích, ale také v různých zeměpisných šířkách atd.  Délka nabíjení solární powerbanky tedy souvisí s intenzitou slunečních paprsků, úhlem natočení powerbanky ke slunci, a ne příliš pozitivní vliv na rychlost nabíjení může mít i nízká nebo vysoká teplota. Všeobecně se dá říct, že rozumná úroveň nabití solární powerbanky, která má více solárních panelů, trvá cca 6 hodin až 1 den a více.  Užitečnou vlastností solárních powerbank je možnost nabití také standardně ze sítě. Takže v momentě, kdy získáte přístup k elektrické energii, můžete solární powerbanku nabít ze zásuvky jako běžnou powerbanku a za stejnou dobu.

Test solárních powerbanek

powerbanka svitilnaProvedli jsme test několika solární powerbanek, abychom zjistili, v čem je vlastně rozdíl.

 BOT Solární powerbanka 5 panelů 20000mAh
Se solární powerbankou jsme vyrazili na turistiku po Čechách. Účelem jejího použití bylo dobíjení mobilního telefonu. Povětrnostní podmínky se během několika dnů prostřídaly, proto můžeme říci, že výsledek našeho testování považujeme za objektivní. V případě slunečných dnů získala solární powerbanka energii ze slunečního záření na cca 2 nabití telefonu během jednoho dne. Ve dnech, kdy sluneční svit není zcela optimální je třeba počítat s pomalejším dobíjením powerbanky. Při zatažené obloze pak klesá výkon na minimum. Na druhou stranu nikdo z nás žádný výkon od solární powerbanky při zatažené obloze neočekával. Ve zkratce se tak dá říct, že není-li slunce, není energie. V případě dostatečného slunečního svitu pak solární powerbanka plní svůj účel perfektně. Drobná výhoda této solární powerbanky je i svítilna, která Vám posvítí na cestu nebo pomůže ve stanu. Námi testovanou PB Solární powerbanku 5 panelů 20000mAh a další naleznete ZDE.

BOT Solární powerbanka SP1 6 panelů 20000mAh
Solární powerbanka4Powerbanku jsme testovali v kempu v Alpách. Powerbanka se slunečním svitem během dne nabila na 100%, telefon jsme dobíjeli za soumraku. Po cca 1 hodině byl telefon nabitý na 50%, úplně nabitý byl cca po 2,5 hodinách, přičemž powerbanka se vybila na 50%. Pokud jste v kempu a nemáte po ruce zásuvku na dobíjení klasické powerbanky, můžete solární powerbanku například pověsit na batoh a celý den ji nabíjet slunečními paprsky. My jsme strávili celý den v kempu, nechali jsme proto powerbanku nabíjet položenou na stanu a i to přineslo požadovaný efekt a powerbanka svůj účel splnila na jedničku. Námi testovanou PB Solární powerbanku 5 panelů 20000mAh a další naleznete ZDE.

Čím víc panelů, tím víc energie

Solární powerbanky se dělají v různém provedení, ale na základě našich zkušeností je dobré využívat co největší plochu solárních panelů. Zkrátka čím více panelů, tím více a rychleji získané energie. Pokud se tedy rozhodnete pro pořízení solární powerbanky, věnujte pozornost kapacitě a počtu panelů, protože to bude mít na její výkon rozhodující vliv.

BOT Solární powerbanka SP2 1 panel 10000mAh

Oproti předchozím testovaným powerbankám mám tato powerbanka pouze jeden panel. Na druhou stranu velkou výhodou této powerbanky jsou 3 integrované nabíjecí kabely: microUSB, USB-C a Apple Lightning dále 3 porty microUSB a USB-C pro dobíjení powerbanky a USB-A k nabíjení zařízení. Powerbanka má také integrovanou svítilnu. Vyzkoušeli jsme, jak si tato powerbanka povede při nabíjení mobilního telefonu. Powerbanka zvládla nabít telefon na 50% během cca 70 minut, na 100% pak za necelé 3 hodiny. Powerbanka byla na začátku plně nabitá, po dobití svíti na powerbance 2 diody indikace baterie ze 4. 

BOT Solární powerbanka SP3 1 panel 20000mAh

Powerbanka6I tato powerbanka má jeden  solární panel a tyto integrované nabíjecí kabely. 2 x USB-C a Apple Lightning, powerbanku lze dobíjet přes microUSB a USB-C, dále má výstup 2 porty USB-A a 1x USB-C. Powerbanka působí celkově robustním outdoorovým a odolným dojmem, vítaná je karabina na případné zavěšení powerbanky. Potěší i svítilna s několika světelnými módy. Telefon jsme s touto powerbankou nabili na 50% za cca 50 minut, na 100% pak za něco málo přes 2 hodiny. Na powerbance po dobíjení ubyla 1 dioda indikace baterie ze 4. Tuto powerbanku jsme si oblíbili pro její robustní provedení, které se pro outdoor vyloženě hodí. Potěšila nás i její rychlost nabíjení.  

 2) Klasické powerbanky

BOT Velkokapacitní powerbanka P5 50000mAh

Powerbanka nás mile potěšila integrovanými kabely a svítilnou. Kabely mají v powerbankce praktické umístění, takže při jejím převozu nijak nepřekáží, přesto je máte vždy po ruce. Velká kapacita baterie slibuje opravdu dobré výsledky. Oproti solárním powerbankám je tato powerbanka malinko větší, což lze vzhledem ke kapacitě očekávat. Z 0 na 50% nabije telefon za cca 30 minut, do plna pak zvládne nabít telefon za něco málo přes hodinu. Příjemná je indikace nabití baterie v %, nikoliv pouze diodami.

3) Nabíjecí stanice

BOT Nabíjecí stanice PS 200 se svítilnou oranžová

Nabíjecí stanice není až tak veliká a těžká, jak jsme očekávali, což považujeme za nespornou výhodu. Přítomnost klasické zásuvky také potěší. Z nabíjeci stanice jsme nabíjeli notebook, stanice jej zvládla nabít naprosto bez problémů. Svítilna večer ve stanu také potěšila. 

Který typ tedy vybrat? 

Na základě našeho testování se dá říci, že záleží na tom, co od powerbanky očekáváte a kde, případně chcete dobíjet. Pro letní výlety se náramně hodí solární powerbanky, které se dají dobíjet během dne jen slunečními paprsky. Pokud chcete mít jistotu nabíjení a silnější výkon, zvolte klasickou powerbanku. Pokud chcete mít na cestách opravdu dostatečné množství energie nebo záložní zdroj do kempu, auta nebo na chalupu, pak zvolte určitě nabíjecí stanici.