Solární powerbanky – test a jak správně vybrat

PowerBanka_batoh_1200X1200Powerbanky se v poslední době staly běžnou výbavou mnoha domácností. Ale i ony potřebují pro získání energie zapojit do zásuvky. Co dělat, když se ocitnete někde, kde k zásuvce není přístup? Pro takové případy je solární powerbanka skvělým pomocníkem. Její obrovská výhoda je, že k získání potřebné energie poslouží i solární paprsky. Solární powerbanky jsou tak ideální při outdoorových aktivitách, jako jsou např. turistika, camping, cyklistika atd., kde fungují skvěle například jako solární nabíječka na mobil. Jejich další výhodou je potom i fakt, že výrobci již počítají s využíváním powerbank venku, a proto jsou často odolnější vůči prachu i hrubšímu zacházení (samozřejmě s rozumem, před poškozením neopatrnou manipulací nezachrání ani gumové pouzdro).

Jak správně vybrat solární powerbanku?

Na trhu se objevuje stále větší množství těchto produktů. Jak z nich ale vybrat tu nejvhodnější a na jaké vlastnosti se zaměřit? V první řadě je třeba si uvědomit, za jakým účelem chceme solární powerbanku využívat a jak často ji budeme chtít používat. Pokud chceme jednou za čas alespoň částečně nabít telefon a počítáme s tím, že na nabíjení potřebujeme dostatek času, pak bude stačit powerbanka s kapacitou kolem 10 000mAh. Pokud chceme nabíjet pravidelněji, je dobré se poohlédnout po produktu s kapacitou kolem 20 000mAh a vyšší.

Za jak dlouho se nabije solární powerbanka?

powerbankaZde je třeba si uvědomit, že délka nabíjení solární powerbanky záleží na mnoha faktorech. Solární powerbanka čerpá energii ze slunečního svitu, jehož intenzita se mění nejen v ročních obdobích, ale také v různých zeměpisných šířkách atd.  Délka nabíjení solární powerbanky tedy souvisí s intenzitou slunečních paprsků, úhlem natočení powerbanky ke slunci, a ne příliš pozitivní vliv na rychlost nabíjení může mít i nízká nebo vysoká teplota. Všeobecně se dá říct, že rozumná úroveň nabití solární powerbanky, která má více solárních panelů, trvá cca 6 hodin až 1 den a více.  Užitečnou vlastností solárních powerbank je možnost nabití také standardně ze sítě. Takže v momentě, kdy získáte přístup k elektrické energii, můžete solární powerbanku nabít ze zásuvky jako běžnou powerbanku a za stejnou dobu.

Test solární powerbanky

powerbanka svitilnaProvedli jsme test solární powerbanky „PB Solární powerbanka 5 panelů 20000mAh“. Se solární powerbankou jsme vyrazili na turistiku po Čechách. Účelem jejího použití bylo dobíjení mobilního telefonu. Povětrnostní podmínky se během několika dnů prostřídaly, proto můžeme říci, že výsledek našeho testování považujeme za objektivní. V případě slunečných dnů získala solární powerbanka energii ze slunečního záření na cca 2 nabití telefonu během jednoho dne. Ve dnech, kdy sluneční svit není zcela optimální je třeba počítat s pomalejším dobíjením powerbanky. Při zatažené obloze pak klesá výkon na minimum. Na druhou stranu nikdo z nás žádný výkon od solární powerbanky při zatažené obloze neočekával. Ve zkratce se tak dá říct, že není-li slunce, není energie. V případě dostatečného slunečního svitu pak solární powerbanka plní svůj účel perfektně. Drobná výhoda této solární powerbanky je i svítilna, která Vám posvítí na cestu nebo pomůže ve stanu.

Čím víc panelů tím víc energie

Solární powerbanky se dělají v různém provedení, ale na základě našich zkušeností je dobré využívat co největší plochu solárních panelů. Zkrátka čím více panelů, tím více a rychleji získané energie. Pokud se tedy rozhodnete pro pořízení solární powerbanky, věnujte pozornost kapacitě a počtu panelů, protože to bude mít na její výkon rozhodující vliv.

Námi testovanou PB Solární powerbanku 5 panelů 20000mAh a další naleznete ZDE.