Sleva až 30% na všechny chytré zvonky

Matter - revoluce v chytré domácnosti

Všichni fanoušci chytré elekroniky to znají. Dříve nebo později narazíte na to, že ne všechny vaše chytré produkty jsou schopny mezi sebou navzájem komunikovat. Přestože na Blueroad.cz se tomuto snažíme vyhnout a právě proto je většina našich produktů podporuje aplikací Tuya nebo SmartLife, i tak se může stát, že narazíte na další produkty od jiných prodejců a komplikace je na světě. Výsledek? Prvotřídní chaos, 30 aplikací v mobilu a nejeden zoufalý uživatel. Ale tomu bude snad již brzy konec.

O co jde? 

Amazon, Apple, Google a Zigbee se v roce 2019 spojili a pod jejich záštitou vznikl nový standard komunikačního protokolu "Matter". Tento stadard byl vyvinutý Connectivity Standards Alliance (CSA), dříve známým jako Zigbee Alliance.

Matter-CSA-HS-V5-768x384

K čemu bude Matter dobrý? 

Tento nový protokol umožňuje lepší propojitelnost a spolupráci mezi zařízeními od různých výrobců. V praxi to znamená jednodušší život pro všechny z nás, kteří by rádi používali produkty určené pro chytrou domácnost. Díky standardu Matter již nebude nutné vybírat pouze produkty od jednoho výrobce, ale lze kombinovat produkty od různých značek beze strachu o problémy s kompatibilitou. Skvělou zprávou je, že Matter je otevřený všem, což znamená, že je dostupný pro vývojáře, což by mělo vést k rychlejším inovacím v budoucnu a tím k rychlejšímu zavádění nových technologií do domácností.

Které společnosti budou Matter podporovat? 

S trochou nadsázky se dá říct, že postupně snad úplně všechny. Kromě Amazon, Apple, Google, které už teď Matter podporují, se postupně přidávají i další, např. Samsung, LG, Signify (WiZ a Philips Hue), Tuya(na které běží většina produktů, které lze koupit na našem e-shopu), Somfy atd. Podporu přislíbila také Ikea.

Jak to funguje v praxi? 

Pokud jste měli chytré produkty od více prodejců, s velkou pravděpodobností jste se stali obětmi instalování nespočtu aplikací. S novým protokolem Matter je vše jednodušší. Pokud máte napří. Google Home, pak jednoduše bez instalace další aplikace jen zvolíte přidat nové zařízení s podporou Matter, vyberete zařízení nebo naskenujete QR kód a je to. Dál už pokračujete jako obvykle. Žádná instalace aplikace, vše přehledně v Tuya Smart, SmartLife nebo přímo Google Home, Alexe, Apple HomeKit, atd. 

Standard Matter je zkrátka skvělou zprávou pro všechny milovníky chytrých technologií a usnadnění přinese i méně zkušeným uživatelům. Kromě usnadnění integrace a kompatibility slibuje díky své otevřenosti i rychlejší inovace a tím ve finále lepší nabídku produktů pro všechny zákazníky. Chcete vědět konkrétně, jaké produkty s protokolem Matter máme v nabídce? Podívejte se zde. Pár produktů také přikládáme níže.