Sleva až 30% na všechny chytré zvonky

Jak změřit rozteč pro správný výběr kliky?

Uvažujete o pořízení chytré kliky, ale ztrácíte se v technických detailech nutných pro správný výběr? Následující řádky vám udělají v problematice jasno. Po jejich přečtení již budete přesně vědět, na co si dát pozor a co a kde na dveřích přesně změřit. 

Rozteč kování
Rozteč kování je vzdálenost mezi otvorem na kliku a otvorem na zámek. Tento údaj hraje významnou roli v případě, že pořizujete chytrou kliku se štítovým kováním (klika a otvor na zámek jsou propojeny "štítem" a na dveřích působí jako jeden kus). V případě rozetového kování tento údaj nehraje žádnou roli, protože otvor na zámek a klika jsou na dveřích umístěny zvlášť. Pro snadnější orientaci přikládáme obrázky: 

Štítové a rozetové kování kliky (2)

Podle českých norem se u dveřního kování rozlišují tři typy roztečí: 72, 90, 92 mm. Pokud chcete umístit kliku na dveře vyrobených podle českých norem, určitě si vyberete ze sortitu pravou z naší nabídky chytrých klik. 

Velikosti roztečí dle českých norem:

  • rozteč 72 mm (charakteristická hlavně pro interiérové dveře, výjimečně se může vyskytovat i na vstupních dveřích)
  • rozteč 90 mm (obvykle na vchodových a bezpečnostních dveřích, výjimečně na interiérových dveřích
  • rozteč 92 mm (převážně na starých dveřích a na dveřích opatřených vícebodovým zámkem) 

Jak změřit rozteč kování? 
Rozteč je vzdálenost mezi otvory na kliku a zámek. Důležité je měřit vzdálenost vždy od středů obou otvorů viz obrázek níže. 

Štítové a rozetové kování kliky (1)

Rozteč již tedy znáte. Správnou kliku na vaše dveře snadno vyberete na základě tohoto údaje. Naše kliky se dělají v rozměrech  roztečí dle české normy: 72mm, 90mm a 92 mm). 

Tloušťka dveří
Aby klika správně pasovala na vaše dveře, je dobré také pro jistotu změřit i tloušťku vašich dveří. Například naše kliky typu H1, které dodáváme ve všech 3 variantách rozměrů rozteče budou sedět na dveře o tloušťce 35-75 mm (čistá tloušťka bez kování).