Sleva až 30% na všechny chytré zvonky

Jak se zorientovat v čističkách vzduchu do domácnosti a jejich vlastnostech

„Čističe vzduchu jsou účinným pomocníkem v prostorech s vyšší výskytem prachu a dalších nečistot. Pomáhají zvýšit kvalitu vzduchu a jsou vhodné především pro alergiky.“

bad-smellsPokud jste se někdy koukali na nabídky čističů vzduchu, tak jste se pravděpodobně podobným větám nevyhnuly. Je však jednoduché se v přílivu všech těch informací, technických údajů a různých dalších názvů ztratit. Proto se Vás v tomto článku pokusíme informovat ohledně nejzákladnějších pojmů.

Vrstvy 

První zádrhel mohl přijít hned ze začátku, když prodejce informoval o vrstvách, který jeho výrobek obsahuje. Můžete se setkat s následujícími typy:

  • Předfiltr slouží k prodloužení životnosti HEPA filtru. Umisťuje se strategicky před něj, aby zachytil velké prachové částice. Je vhodný, pokud máte v domácnosti domácí mazlíčky, kteří často shazují chlupy.
  • HEPA filtr je jeden z nejefektivnějších filtrů. Zachycuje prachy a nečistoty jako jsou pily, alergeny a cigaretový kouř s 99,97 % účinností. Pomáhá tedy hlavně osobám trpících alergií, ucpáním nosu, častým kašlem, kýcháním a astmatem. Všechny tyto nečistoty zvládne pohltit od velikosti 0,3 mikronu (mikrometr = tisíckrát menší než milimetr). Poradil by si tedy i s většími částicemi, ale za cenu většího zanesení a následné dřívější výměny. To je důvodem, proč v zařízení stojí hned za předfiltrem.
  • Uhlíkový filtr doplňuje trio předfiltr-HEPA filtr-uhlíkový filtr. Jeho hlavní funkcí je poradit si se zápachy, plynnými znečištěními a těkavými chemickými látkami.
  • UV lampa pomocí ultrafialového záření sterilizuje ovzduší od všech nečistot organického původu jako jsou viry, bakterie, plísně atd. Je umístěna uvnitř čističky vzduchu, tedy není nutno se obávat úniku tohoto záření a negativních účinků.
  • Generátor záporných iontů zvyšuje výkonnost a efektivitu čističek vzduchu. Kromě toho záporné ionty osvěžují vzduch a tím snižují únavu, stres, a dokonce mají pozitivní vliv na dýchací cesty.
 
Prostor

Pokud jste si tedy již zorientovali ve vrstvách, které čističky vzduchu obvykle mají, tak další oblastí Vašeho zájmu by měla být otázka, zda vybraný čistič vzduchu zvládne účinně vyfiltrovat potřebný prostor. Na tuto otázku Vám odpoví ukazatel CADR, který popisuje množství vyčištěného vzduchu. Výsledek je udáván v kubických stopách za minutu. Pokud tedy trpíte alergií anebo se nemůžete zbavit zápachu kouře, tak volte čističe vzduchu s co největší hodnotou CADR. V případě lehčích problémů a středně velké místnosti Vám postačí klasické produkty poskytované na trhu s CADR kolem 50 m3/h.

H96372855954943e08aac958e780cb019WOzonový čistič vzduchu

Pokud jste již narazili na tento typ čističky vzduchu, hádám že první reakce při čtení slova ozon, byla negativní. Přitom ozon se hojně využívá při čištění vzduchu v některých ordinacích, restaurací a dalších potravinářských budovách. Pomáhá totiž eliminovat výskyt plísní, hub, bakterií a virů ve vzduchu. V těchto případech, jelikož se jedná o obrovské prostory, se musí po sterilizaci prostředí vyvětrat a během ní není doporučeno, aby se lidé shlukovali v prostorách při procesu čištění.

Nicméně pokud si pořídíte menší verzi ozonového čističe vzduchu, tak nebezpečí vzniku dýchacích problémů je malé.

 

DOPORUČUJEME však, abyste byli během sterilizace obezřetní a radši používali tento přístroj v prostorách, kde se v okolí nevyskytuje žádný živočich, osoba nebo rostlina a po použití místnost vyvětrali.

Na základě výše popsaných informací je vhodné si pořídit ozonový čistič vzduchu pro nepravidelné vyčištění ovzduší v domácím prostředí. Jako například pro kuchyň, toaletu nebo třeba i ledničku. Naopak pro průběžnou údržbu ovzduší v domácnosti je vhodnější si spíše vybrat vícefiltrové čističe vzduchu, které Vám pomohou zlepšit kvalitu a pohodlí Vašeho domova každý den.